Kihirdetésre került az U25-ös olimpiai keret, és annak válogatási szempontjai is. Ennek kapcsán Gonda László ifjúsági szövetségi kapitány válaszol néhány felmerült kérdésre.
Volt példa korábban arra, hogy egy kapitány meghirdesse, milyen szempontok alapján válogat?
A sakkban, más sportágakkal ellentétben nem túl gyakori jelenség ez. Ennek több oka is van, nem merülök most el a részletekben, de biztos vagyok benne, hogy a múltban majdnem minden kapitánynak megvoltak a szempontjai, csak általában ezt kizárólag a játékosokkal osztották meg, vagy sokszor velük sem. Abszolút érthető a versenyzőktől az az igény, hogy szeretnék tudni, mi alapján kerülhetnek be az „A” vagy a „B” válogatottba, és esetünkben az U25-be. Különösen nehéz volt ezt egy dokumentumban összefoglalni úgy, hogy nem volt még hasonlóra sem mintánk a múltból, de a régmúltból sem. Nem egyedül dolgoztam rajta, csapatmunka volt, hiszen többen hozzátettek szövetségen belülről, és külsős szakemberek véleményét is kikértem. Rengeteg ötlettel gazdagodtunk és reménykedem benne, hogy ezt a dokumentumot a későbbi kapitányok is fel tudják majd használni a saját szempontjaik nyilvánossá tételéhez.
A válogatott keretbe nem kerültek be a 25 év alatti nagymesterek, pedig többen a tanítványaid is voltak, mi ennek az oka?
Ők a várokozásom szerint az „A” és a „B” keretet fogják erősíteni, nemsokára ezek a keretek is meghirdetésre kerülnek.
Mit várhatnak a szövetségtől a kerettagok?
Első körben szakmai támogatást a felkészülésükben, versenyeken való játéklehetőséget, például lásd a felnőtt magyar bajnokságot, ahol az U25-ös keretből 5 játékos vehet részt. Ugyanígy a Mitropa Kupán is többen lehetőséget fognak kapni a keretből. Lesz egy nívós U20-as magyar bajnokság március magasságában, ahol a bajnoki cím elnyerésével nemcsak jogot fog szerezni a játékos arra, hogy részt vegyen a világbajnokságon, hanem a válogatott keret vonatkozásában is lényeges lesz a helyezés, nemsokára meghirdetjük a versenyt. Több minden van folyamatban és egy izgalmas, tartalmas időszak lesz ez a játékosok számára, mindenki profitálni fog az olimpiából, még az is, aki esetleg végül nem ér oda és nem kerül be a csapatba. Cserébe csak egy feladatuk van, azt csinálni, amit szeretnek: sakkozni!
Lehet-e még plusz tagként bekerülni a keretbe a továbbiakban?
Márciusban lesz egy keretfrissítés, ahol egy, az erre az alkalomra létrehozott bizottság a kapitánnyal közösen eldönti, hogy szakmailag mekkora végleges keret indokolt és milyen személyi módosítások szükségesek. Megvizsgáljuk a két kerethirdetés közötti időszakban, hogy volt-e olyan, aki nem került bele az első keretbe, de ezen időszak alatt sokat fejlődött és a szempontok alapján jogosult kerettagnak lenni. Vizsgáljuk azt is, hogy voltak-e olyanok, akik bár vállalták, hogy kerettagként a lehetőségeikhez és tudásukhoz mérten legjobban felkészülnek, ellenben mégsem fordítottak időt a sakkjukra, esetleg a munkába nem voltak bevonható: ők– legyenek bármilyen szimpatikusak, kikerülhetnek.
Jó felkészülést kívánunk!